تفاوت میگرن با سردرد معمولی

به دلیل شباهت دو عارضه سردرد معمولی و میگرن، افراد قادر به تشخیص دقیق این دو نیستند و نمی توانند نوع سردرد خود را تشخیص دهند.

میگرن: یکی از انواع بیماری های مغز و اعصاب است که فرد مبتلا به آن درد شدیدی را در یک یا دو طرف سر احساس خواهد کرد. برخی افراد قبل از شروع میگرن بین 5 تا 60 دقیقه سردرد معمولی را تجربه می کنند. از علائم و نشانه های میگرن می توان به از دست دادن بخشی از بینایی برای مدتی کوتاه، بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف عضلانی و اختلال در تکلم اشاره کرد. اگر سردرد های میگرنی درمان نشوند بین 4 تا 24 ساعت ادامه خواهند داشت که این زمان برای تحمل درد میگرن زمان زیادی است. اگر میگرن حاد باشد می تواند یکی از عوامل سکته مغزی و مننژیت نیز باشد. پس اگر افراد برای اولین بار دچار میگرن شدند حتما به پزشک مراجعه کنند. میگرن در کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد، اما در خانم ها احتمال بروز آن 3 برابر بیشتر از مردان است. حمله میگرن می تواند از چندین بار در هفته تا یک بار در سال اتفاق بیفتد.

علت بروز میگرن به طور مشخص نیست. اما اغلب ارثی است و تقریبا 70 درصد مبتلایان به میگرن، حداقل یک فامیل درجه یک دارند که مبتلا به این نوع عارضه باشد. این نوع بیماری در افرادی که دارای شرایط خاص از قبیل افسردگی و صرع هستند رایج تر است.

نشانه های اصلی میگرن عبارتند
از: دردهای شدید سر، ضربان دار یا تپش دار شدن سر، تهوع و حالت دوران داشتن سر، که ممکن است ساعت ها و روزها هم طول بکشد. میگرن ناشی از تغییراتی است که در جریان خون مغز و فعالیت سلول های عصبی اتفاق می افتد.

اما نشانه های سردرد عبارت اند از: فشارهای ملایم و کند که در اطراف پیشانی اتفاق می افتد. سردرد گاهی اوقات با استراحت، مصرف داروهای مناسب و آب کافی رفع خواهد شد. اکثر سردردها به ندرت نشانی از مساله جدی و مهمی هستند و اغلب افراد بعد از مصرف مسکن ها دردشان بهبود پیدا می کند. با این حال در صورتی که سردردهای شدید، مداوم و مکرر ایجاد شود حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

علائمی که باید بعد از مشاهده آن ها به پزشک مراجعه کرد شامل؛ سردردهای ناگهانی و بسیار دردناک، سردردهای مداوم در کودکان، سردرد پس از ضربه شدید وارد شده به سر، گیجی اختلال در بینایی، تعادل و تکلم همراه با سردرد، سردرد همراه با بی حسی و ضعف همراه با تشنج، تب و استفراغ مکرر هستند.

انواع سردرد ها و میگرن ها: فعالیت های مختلف باعث کشش عضلات سر و گردن شده و منجر به سردرد تنشی می شود. عواملی مانند فشارهای روحی می تواند منجر به کشش عضلانی و سردرد شوند. فعالیت هایی که باعث خستگی چشم می شوند یا کار طولانی در وضعیت خمیده پشت می تواند باعث کشش عضلات صورت، چشم ، گردن و جمجمه شوند. سردردهای میگرنی بیشتر از ناحیه شقیقه ها یا در قسمت پشانی و چشم شروع می شوند. میگرن، سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می آید و معمولا سردرد میگرنی با یک دوره مقدماتی آغاز می شود که طی آن شخص به طرز غیرعادی احساس خستگی و کسالت خواهد کرد. سردرد سینوسی زمانی رخ می دهد که سینوس ها مسدود یا ملتهب شده باشند و این درد می تواند پشت گونه ها، بینی و چشم ها احساس شود و زمانی که فرد سر خود را به سمت جلو خم می کند یا از خواب بیدار می شود شدیدتر خواهد شد. دلایل شایع سردرد سینوسی شامل واکنش های آلرژیک، عفونت یا با احتمال کمتر، یک تومور است. نشانه های سردرد سینوسی می تواند بسیار شبیه به میگرن باشد. اگر آلرژی دارید، آنتی هیستامین می تواند به کاهش درد کمک کند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

فرستنده:

پست الکترونیک:

نظرات: